از افتادگی مثانه چه می دانید؟

ویژه مراجعین

 


 

چگونه متخصصان ، افتادگی مثانه را تشخیص می دهند؟

 

برای تشخیص افتادگی مثانه(cystocele)، متخصصان در مورد علائم و سابقه پزشکی شما می پرسند و یک معاینه فیزیکی، از جمله معاینه لگنی برای بررسی زیر شکم شما انجام می دهند. ممکن است از شما خواسته شود در طول بخشی از معاینه بایستید، که ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشد اما به متخصص اجازه می دهد تا شدت افتادگی مثانه شما را تعیین کند. متخصص  شما همچنین ممکن است آزمایش های پزشکی را برای تعیین میزان پیشرفته بودن افتادگی مثانه یا کمک به یافتن یا رد سایر مشکلات در دستگاه ادراری یا لگن تجویز کند.  شما همچنین می توانید برای انجام آزمایش خون در شهر کرج به آزمایشگاه گوهردشت مراجعه کنید.

 

 

 

تاریخچه پزشکی

یک متخصص ممکن است از شما در خصوص موارد زیر بپرسد

 علائمی مانند برآمدگی یا توده در واژن، فشار یا سنگینی لگن، و بی اختیاری ادرار

سابقه بارداری و زایمان

مشکلات پزشکی فعلی و گذشته، از جمله جراحی ها

سابقه خانوادگی

داروهای بدون نسخه و نسخه ای

عادات روده

آزمایش های پزشکی

اگر در تخلیه کامل مثانه خود مشکل دارید یا سایر علائم دستگاه ادراری تحتانی را تجربه می کنید، متخصص شما ممکن است از یک یا چند آزمایش زیر برای بررسی دستگاه ادراری شما استفاده کند.

 اندازه‌گیری ادرار باقی‌مانده پس از تخلیه، تعیین می‌کند که چه مقدار ادرار بعد از ادرار در مثانه باقی می‌ماند.

سیستورتروگرام تخلیه ادرار از اشعه ایکس استفاده می کند تا نشان دهد چگونه ادرار در مثانه و مجرای ادرار جریان می یابد.

 

متخصصان چگونه افتادگی مثانه را درمان می کنند؟

افتادگی مثانه شما معمولاً در صورت نداشتن علائم نیازی به درمان ندارد.

 اگر افتادگی مثانه با علائم دارید، متخصص شما ممکن است بسته به شدت افتادگی مثانه، سن شما، سایر مشکلات سلامتی، فعالیت جنسی، تمایل به فرزندان آینده و ترجیحات شخصی، درمان غیرجراحی یا جراحی را توصیه کند.

 

درمان های غیر جراحی

پزشک شما ممکن است موارد زیر را به شما پیشنهاد دهد

 تمرینات کف لگن. این تمرینات ساختاری و فردی که تمرینات کگل نیز نامیده می شود، به تقویت عضلات کف لگن کمک می کند. عضلات قوی کف لگن به نگه داشتن مثانه و جلوگیری از نشت ادرار کمک می کنند.

پساری واژن. پساری یک دستگاه سیلیکونی کوچک است که برای حمایت از دیواره واژن و نگه داشتن مثانه در محل خود وارد واژن می شود. پزشک شما از بین اشکال و اندازه های مختلف پساری انتخاب می کند تا پساری را پیدا کند که راحت ترین مناسب برای شما باشد. برخی از زنان در حالی که منتظر درمان جراحی هستند یا اگر ترجیح می دهند جراحی نکنند از پساری استفاده می کنند. پساری ها باید به طور مرتب برداشته و تمیز شوند تا از تحریک واژن جلوگیری شود. پزشک  به شما نشان می دهد که چگونه پساری را به تنهایی تمیز کرده و مجدداً جاگذاری کنید.

 

عمل جراحي

اگر درمان‌های غیرجراحی مؤثر نباشد یا افتادگی مثانه شما شدید باشد، پزشک شما ممکن است جراحی را برای درمان افتادگی مثانه در نظر بگیرد.

 رایج ترین روش جراحی برای ترمیم افتادگی مثانه، ترمیم قدامی واژن است که به آن کولپورافی قدامی نیز گفته می شود. در طی این روش، جراح مثانه را در موقعیت طبیعی خود قرار می دهد و با استفاده از بخیه، عضلات و بافت هایی را که مثانه را در جای خود نگه می دارند، سفت می کند.

 پزشک شما ممکن است همزمان با جراحی ترمیم افتادگی مثانه، روشی را برای درمان یا پیشگیری از بی اختیاری ادرار انجام دهد.

 یکی دیگر از گزینه های جراحی برای درمان افتادگی مثانه، جراحی انسدادی است، که روشی است که تمام یا بخشی از واژن را باریک یا بسته می کند تا حمایت بیشتری از مثانه ایجاد شود. پس از انجام این جراحی، زن دیگر قادر به مقاربت واژینال نیست.

 

چگونه از افتادگی مثانه جلوگیری کنیم؟

معمولاً نمی توان از افتادگی مثانه پیشگیری کرد، اما می توانید اقداماتی را برای تسکین علائم خود انجام دهید و از بدتر شدن افتادگی مثانه خود جلوگیری کنید.

 تمرینات عضلات کف لگن را انجام دهید

عضلات قوی کف لگن به نگه داشتن اندام های لگن در جای خود کمک می کنند. تمرینات کگل می تواند عضلات کف لگن را قوی تر کند.

 وزن سالم را حفظ کنید

اضافه وزن به لگن شما فشار می آورد. تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی خود ایجاد کنید، مانند خوردن میوه و سبزیجات بیشتر و انجام فعالیت بدنی منظم.

 از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید و به درستی بلند کنید

هنگام بلند کردن اجسام سنگین به جای کمر یا پشت از پاهای خود استفاده کنید.

 پیشگیری و درمان یبوست

فیبر کافی در رژیم غذایی خود دریافت کنید، مقدار زیادی آب و مایعات دیگر بنوشید و فعالیت بدنی منظم داشته باشید.

 سرفه مزمن را کنترل کنید