آیا می توان به تستهای بارداری خانگی اعتماد کرد؟

ویژه مراجعین

 

 

حتی با موثرترین روش های کنترل بارداری، همیشه احتمال خطا وجود دارد. به هر حال، برای بارور کردن تخمک فقط یک اسپرم لازم است. یافتن اینکه آیا این اتفاق افتاده است یا نه، به آسانی با انجام تست بارداری بدون نسخه (OTC) امکانپذیراست. در اینجا چند علامت وجود دارد که نشان می دهد باید آزمایش بارداری انجام دهید. درصورت انجام تست بارداری خانگی، برای اطمینان بیشتر می توانید ازآزمایش بارداری در آزمایشگاه گوهردشت کرج استفاده کنید.

 

 

 

1. پریودتان را از دست داده اید

یکی از اولین و مطمئن ترین نشانه های بارداری عقب افتادن قاعدگی است.

اگر چرخه خود را از نزدیک ردیابی نکنید، ممکن است تشخیص اینکه دیر کرده اید یا نه دشوار باشد. بسیاری از زنان سیکل قاعدگی 28 روزه دارند. اگر بیش از یک ماه از آخرین قاعدگی شما گذشته است، آزمایشی را در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که قاعدگی شما گاهی ممکن است به دلیل استرس، رژیم غذایی، ورزش یا برخی شرایط پزشکی به تاخیر بیفتد یا از بین برود. همچنین اگر مشکوک به بارداری هستید به جریان خود توجه کنید. معمولاً در هفته های اولیه خونریزی خفیف یا لکه بینی را تجربه می کنید زیرا تخمک در حین لانه گزینی عمیق تر در دیواره رحم فرو می رود. به هر گونه به تفاوت در رنگ، بافت یا مقدار خون توجه کنید. در صورت داشتن خونریزی و مثبت شدن تست بارداری با پزشک خود تماس بگیرید.

2. گرفتگی عضلات دارید

لانه گزینی همچنین می تواند احساسی شبیه به دردهای قاعدگی ایجاد کند. در اوایل بارداری، ممکن است این ناراحتی را احساس کنید و فکر کنید پریود شما نزدیک است، اما بعد از آن هرگز نمی آید.

3. سینه های شما درد می کند

همانطور که بارداری شما هر چه بیشتر استروژن و پروژسترون تولید می کند، این هورمون ها شروع به ایجاد تغییراتی در بدن شما برای حمایت از رشد کودک می کنند. سینه های شما ممکن است به دلیل افزایش جریان خون حساس شده و بزرگتر به نظر برسند. نوک سینه های شما ممکن است درد داشته باشد و سیاهرگ ها زیر پوست تیره تر به نظر برسند. از آنجایی که بسیاری از زنان در روزهای منتهی به قاعدگی خود احساس ناراحتی در سینه می کنند، این علامت همیشه نشان دهنده بارداری نیست.

4. شما احساس متفاوتی دارید

همراه با گرفتگی و درد سینه، حاملگی می تواند باعث موارد زیر شود:

حالت تهوع

بیزاری از غذا

فرسودگی

تکرر ادرار

با گذشت هفته ها، این علائم ممکن است قبل از اینکه سطح HCG شما در اواخر سه ماهه اول کاهش یابد، قوی تر شوند. شما خودتان را می شناسید، پس به بدن خود توجه کنید. هر گونه علائم فیزیکی غیرعادی می تواند شما را وادار به انجام تست بارداری کند.

5. پیشگیری از بارداری شما ناموفق بود

قرص‌های ضدبارداری، کاندوم‌ها و دیگر انواع وسایل پیشگیری از بارداری، صددرصد از بارداری محافظت نمی‌کنند. به عبارت دیگر، صرف نظر از اینکه چقدر مراقب باشید، همیشه احتمال کمی برای بارداری وجود دارد.علیرغم کنترل بارداری خود، در صورت مشاهده هر یک از علائمی که لیست کردیم، آزمایشی را در نظر بگیرید.

خطا یا نقص انسانی نیز می تواند منجر به بارداری ناخواسته شود. مصرف روزانه قرص های ضدبارداری ممکن است سخت باشد. طبق برنامه Planned Parenthood، از هر 100 زن مصرف کننده این قرص، 9 نفر در صورت عدم مصرف آن طبق دستور، باردار می شوند. طبق برنامه Planned Parenthood، از هر 100 زنی که برای پیشگیری از بارداری،از کاندوم استفاده می کنند، تقریبا 18 نفر هر سال باردار می شوند.اگر نگران نارسایی پیشگیری از بارداری هستید، از پزشک خود در مورد روش های جایگزین پیشگیری از بارداری مانند دستگاه داخل رحمی (IUD) سوال کنید. بر اساس برنامه ریزی والدین، از هر 100 زنی که از IUD استفاده می کنند، کمتر از یک نفر در سال باردار می شود.

وقتی شک دارید، تست کنید!

زنان فعال جنسی در سنین باروری هر ماه شانس بارداری دارند، حتی در صورت استفاده از محافظ. سیگنال های خاصی وجود دارد که بدن شما ممکن است ارسال کند که باید از شما بخواهد آزمایش بارداری انجام دهید. برای بهترین نتایج، بعد از اینکه فکر کردید قاعدگی خود را از دست داده اید، آزمایش را انجام دهید. در اولین بازدید صبحگاهی خود از دستشویی آزمایش کنید، یا آن را برای چند ساعت نگه دارید تا غلظت هورمون HCG را که آزمایش اندازه گیری می کند، افزایش دهید.آزمایش زودهنگام کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که مراقبت مناسب از خود و در صورت لزوم مراقبت های دوران بارداری از نوزادتان را دریافت می کنید. در صورت نتیجه مثبت، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد گزینه ها و مراحل بعدی احتمالی صحبت کنید.

 

تست های بارداری خانگی: آیا می توانید به نتایج آن اعتماد کنید؟

انجام تست بارداری خانگی می تواند اعصاب شما را خرد کند، به خصوص اگر مطمئن نیستید که می توانید به نتایج آن اعتماد کنید. زمان و نحوه انجام تست بارداری خانگی و همچنین برخی از مشکلات احتمالی آزمایش خانگی را بدانید.

 

 

 

 

چه زمانی باید تست بارداری خانگی انجام دهم؟

بسیاری از تست‌های بارداری خانگی ادعا می‌کنند که از اولین روز از دست دادن قاعدگی - یا حتی قبل از آن - دقیق هستند. با این حال، اگر تا اولین روز از قاعدگی خود صبر کنید، احتمالاً نتایج دقیق تری دریافت خواهید کرد. چرا صبر کنیم؟ مدت کوتاهی پس از اینکه تخمک بارور شده به دیواره رحم (لانه گزینی) چسبید، جفت تشکیل شده و هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) را تولید می کند. این هورمون وارد جریان خون و ادرار شما می شود. در اوایل بارداری، غلظت HCG به سرعت افزایش می یابد - هر دو تا سه روز یکبار دو برابر می شود. هر چه زودتر تست بارداری خانگی را انجام دهید، تشخیص HCG ممکن است برای آزمایش سخت تر باشد. به خاطر داشته باشید که زمان تخمک گذاری شما ممکن است از ماه به ماه متفاوت باشد و تخمک بارور شده می تواند در زمان های مختلف در رحم کاشته شود. این می تواند بر زمان تولید HCG و زمان تشخیص آن تأثیر بگذارد. اگر پریودهای شما نامنظم است، ممکن است زمان پریودتان را اشتباه محاسبه کنید. اگر مهم است که بارداری خود را فوراً تأیید کنید و بسته به اینکه چقدر از بارداری خود فاصله دارید، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که سونوگرافی انجام دهید، آزمایش ادرار را در آزمایشگاه تکرار کنید یا برای اندازه گیری سطح HCG آزمایش خون انجام دهید. .

آیا انواع مختلف تست بارداری خانگی وجود دارد؟

در اکثر آزمایش‌ها، انتهای یک میله را در جریان ادرار خود قرار می‌دهید یا آن را در یک ظرف ادرار جمع‌آوری شده فرو می‌برید. چند دقیقه بعد، نشانگر نتیجه آزمایش را نشان می دهد (اغلب به عنوان علامت مثبت یا منفی، یک یا دو خط، یا کلمات "باردار" یا "نه باردار" روی یک نوار یا صفحه نمایش)

دستورالعمل‌های تست را برای مدت زمان انتظار قبل از بررسی نتایج دنبال کنید - معمولاً دو دقیقه یا بیشتر. بیشتر تست ها یک نشانگر کنترلی نیز دارند - خط یا نمادی که در پنجره نتیجه ظاهر می شود. اگر خط یا نماد ظاهر نشد، آزمایش به درستی کار نمی کند. با یک تست دیگر دوباره امتحان کنید. برخی از تست های بارداری خانگی حساس تر از بقیه هستند. به عبارت دیگر، مقدار HCG مورد نیاز برای تشخیص در ادرار برای ایجاد یک نتیجه آزمایش مثبت در برخی آزمایشات کمتر است. همیشه تاریخ انقضای آزمون را بررسی کنید و قبل از انجام آزمایش دستورالعمل ها را به دقت بخوانید.

تست های بارداری خانگی چقدر دقیق هستند؟

بسیاری از تست های بارداری خانگی ادعا می کنند که 99 درصد دقیق هستند. با این حال، تست های بارداری خانگی در توانایی تشخیص بارداری در زنانی که اخیراً قاعدگی را از دست داده اند، متفاوت است. اگر آزمایش منفی دارید اما فکر می کنید ممکن است باردار باشید، آزمایش را یک هفته پس از عقب افتادن قاعدگی خود تکرار کنید یا با پزشک خود صحبت کنید.

آیا داروها می توانند با نتایج آزمایش تداخل داشته باشند؟

داروهای باروری یا سایر داروهای حاوی HCG ممکن است با نتایج تست بارداری خانگی تداخل داشته باشند. با این حال، بیشتر داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها و قرص های ضد بارداری، بر دقت تست های بارداری خانگی تاثیری ندارند.

آیا نتیجه مثبت ممکن است اشتباه باشد؟

اگرچه نادر است، اما زمانی که شما واقعاً باردار نیستید، ممکن است از تست بارداری خانگی نتیجه مثبت بگیرید. این به عنوان یک مثبت کاذب شناخته می شود. اگر بلافاصله پس از تخمک بارور شده که به دیواره رحم خود چسبیده است، دچار از دست دادن بارداری شده باشید (بارداری بیوشیمیایی) یا خیلی زود پس از مصرف یک داروی باروری حاوی HCG، آزمایش بارداری انجام دهید، ممکن است یک مثبت کاذب اتفاق بیفتد. حاملگی خارج از رحم، یائسگی یا مشکلات تخمدان ها نیز ممکن است در نتایج گمراه کننده آزمایش نقش داشته باشد.

آیا نتیجه منفی ممکن است اشتباه باشد؟

زمانی که واقعا باردار هستید ممکن است از یک تست بارداری خانگی نتیجه منفی بگیرید. این به عنوان یک منفی کاذب شناخته می شود. ممکن است یک منفی کاذب دریافت کنید اگر:

تست را خیلی زود انجام دهید. هر چه زودتر پس از عقب افتادن قاعدگی، تست بارداری خانگی را انجام دهید، تشخیص HCG برای آزمایش دشوارتر است. برای دقیق ترین نتایج، یک هفته پس از از دست دادن قاعدگی، آزمایش را تکرار کنید. اگر نمی توانید آنقدر صبر کنید، از پزشک خود بخواهید آزمایش خون برایتان تجویز کند.

از ادرار رقیق شده استفاده کنید. برای دقیق ترین نتایج، آزمایش را اول صبح انجام دهید - زمانی که ادرار شما غلیظ ترین است.

بر اساس نتایج آزمایش خود، مراحل زیر را در نظر بگیرید:

تست بارداری خانگی شما مثبت است یا چند تست بارداری خانگی انجام داده اید و نتایج متفاوتی گرفته اید، به پزشک خود مراجعه کنید ممکن است برای تایید بارداری خود نیاز به آزمایش خون یا سونوگرافی داشته باشید. هر چه زودتر بارداری شما تایید شود، زودتر می توانید مراقبت های دوران بارداری را شروع کنید.

تست بارداری خانگی شما منفی است. اگر پریود شما شروع نشد، آزمایش را در چند روزبعد تکرار کنید

همچنان نتایج آزمایش منفی دریافت می کنید، اما عادت ماهانه شما شروع نمی شود یا هنوز فکر می کنید ممکن است باردار باشید. با پزشک خود چک کنید. عوامل زیادی می توانند منجر به عقب افتادن دوره های قاعدگی (آمنوره) شوند، از جمله اختلالات تیروئید، وزن کم بدن، مشکلات تخمدان ها، ورزش بیش از حد و استرس. اگر باردار نیستید، پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا چرخه قاعدگی خود را به مسیر درست برگردانید.